A sztrók következtében sérülhet a beteg kommunikációja. Gondot okozhat nála a beszéd megértése, esetleg nehezen vagy egyáltalán nem tud érthető választ adni.
Mi történt?
Az agy beszédért felelős részét is érintette az agyi katasztrófa. Ezt a fajta kommunikációs nehézséget afáziának a nevezzük. Nem a beszédszervek sérülnek ilyenkor, hanem a gondolatok szavakba öntése, a megfelelő szavak kiválasztása és összeillesztése ütközik nehézségbe. Olyan érzés lehet ez, mint amikor a nyelvünk hegyén van már a szó, mégsem tudjuk kimondani. A baj csak az, hogy az afáziánál, ez nem csak néha-néha fordul elő, hanem folyamatosan, és ez megakadályozza az afáziást abban, hogy megossza velünk a gondolatait.
Többféle altípusa létezik:
- a beszédértés sérül;
- a szavak egymás mellé kerülése esetleges, az alkotott mondatok értelmetlenek;
- rövid, nyelvtanilag nem tökéletes mondatokot alkot az afáziás.
A beszédkészségen kívül sérülhet az írás és/vagy az olvasás képessége is.
Ez a kommunikációs nehézség ugyanúgy, mint a mozgáskorlátozottság, sokat változhat a kezdeti állapothoz képest. Van, hogy spontán rendeződik a beszédkészség, de gyakran csak hosszú idő alatt érhető el lassú javulás.
Mik a lehetőségek? Hova fordulhatunk?
Beszédfejlesztés receptre:
Amennyiben a beteg a sztrók következtében nem tud otthonról kimozdulni, nem tud afáziás egyéni vagy csoportos foglalkozásokra eljárni, akkor a háziorvosa felírhat otthoni szakápolás keretein belül beszédterápiát. Egyszerre legfeljebb 14 látogatás írható fel, de ezután még további foglalkozások rendelhetők. 12 hónapon belül összesen 56. Ezen felül is igényelhető a NEAK-nál beszédterápia, de külön eljárás keretén belül, amire a folyamatosság érdekében az 56 vizit lejárta előtt, időben kell jelentkezni. Részletesen információk itt találhatóak.
Csoportos foglalkozások:
Afázia Egyesület:
Az egyesület kifejezettem az agyi sérülések következményeként előforduló, és ennek eredményeként bekövetkező afáziával foglalkozik. 12 éve végzik odaadó munkájukat, számtalan információ, film és adat megtalálható a weboldalukon: https://aphasie.hu Az egyesület nem csak egyéni, kis- és nagycsoportos logopédiai foglalkozásoknak ad helyet, hanem tanácsadással, zeneterápiával, mentálhigiénés foglalkozással és neuropszichológus által vezetett csoportos terápiával is: https://aphasie.hu/az-afazia-egyesulet-bemutatkozasa/
A foglalkozások fizetősek.
Kapcsolat:
Dallos Zsuzsanna, titkár +36/70-604-9808
Nagy Katalin vezető logopédus, új beteg felvétele +36/70-630-4986
Váradi Fruzsina logopédus +36/70-944-3141
Elérhetőségek:
Központ: 1076 Budapest, Péterfy Sándor utca 40. fsz.6.
Őrmezei Közösségi Ház: 1112 Budapest, Cirmos u. 8.
Afázia csoport SE Pető András kar (ismertebb nevén Pető Intézet)
A konduktív pedagógia komplex szemléletéből fakadóan a sztrókos betegek minden problémájával foglalkozik.
Az afáziások ellátása a Pető Intézetben a hemiplégiásoknak (sztrókosoknak) szervezett csoportban történik. A foglalkozások mozgásfejlesztést valamint beszéd- és kommunikáció fejlesztést tartalmaznak. A csoportba való felvételnek nem feltétele egy bizonyos szintű kommunikáció, elegendő a kontaktuskészség megléte.
Nagy könnyebbséget, hogy a Pető Intézetben folytatott rehabilitációs tevékenységet a NEAK finanszírozza. INGYENES a beteg számára.
Háziorvosi vagy szakorvosi beutalóval lehet igénybe venni.
Az első rendelés időpontköteles, amelyre a 06-1/224-1574-es telefonszámon jelentkezhetnek. A foglalkozások 8-14 óra között zajlanak.
Részletes információ ITT található.
Kapcsolat:
Semmelweis Egyetem Pető András Kar
Cím: 1125 Budapest, Kútvölgyi út 8.
E-mail: info.pak@semmelweis-univ.hu
Telefon: +36-1-224-1500
Szűrővizsgálat: +36-1-224-1574, Mátéffy Ágnes
Démoszthenész Egyesület
A Démoszthenész Egyesület főként dadogó, pösze és hadaró gyermekekkel és felnőttekkel foglalkozik, egyéni és csoportos keretekben. Ezenkívül logopédusoknak szerveznek továbbképzést. Az afáziás foglalkozások átmenetileg nem érhetőek el, viszont az egyesület által működtetett logopédus-kereső szolgáltatás nagy segítséget jelenthet a szakember megtalálásában.
http://demoszthenesz.hu/logopedus-kereso/
Egyéni logopédiai foglalkozások
A logopédusok a gondos felmérés után különböző technikákat alkalmaznak az afáziás betegek fejlesztésére. Az afázia típusához igazítva választják ki a módszert, illetve többféle technikát alkalmaznak. A terápia célja az, hogy újraépítsék azon elvesztett idegrendszeri kapcsolatokat, melyek a gondolatok nyelvi úton történő kifejezését szolgálják.
A 2019. márciusában indult Montázs projekt (Széchenyi 2020) ingyenes felnőtt logopédiai foglalkozást biztosít. A projekt célja, hogy a veleszületett vagy szerzett beszéd- és nyelvi fogyatékossággal rendelkező felnőttek térítésmentesen lakóhelyükhöz közel részesüljenek terápiában.
Felnőtt beszéd- és nyelvi fogyatékos személyek számára 12 városban 16 logopédus érhető el a projekt keretében térítésmentesen. A program keretében dolgozó logopédusok megtalálhatóak a szakember keresőnkben vagy ezen a linken.
Természetesen a programon kívül is elérhető logopédus. Az egyéni óradíjak az ország területén jelentős különbséget mutatnak. Az órák 45 vagy 60 percesek, minimum díjuk 3000 Ft. A kis csoportos (2-3 fő) foglalkozások személyenkénti díja olcsóbb, mint az egyéni óráé.
További információkat talál a kommunikációs problémák megoldásra az Eszközös kommunikáció menüpont alatt.