Felültetés:
Az étkezéshez, iváshoz elengedhetetlen, hogy felültessük a fekvő beteget, hiszen így kerülhetjük el a félrenyelést. Ha nincs elektromos betegágyunk, akkor is megoldható a felültetés és biztonságos megtámasztás. A felülésben segíthetnek a betegágynál részletezett kapaszkodók. A biztonságos ülést szolgáló kipárnázást a saját magunk készítette támasztékkal vagy megvásárolható segédeszközzel érhetjük el.
Csináld magad: Egy idő után kiderül, hány párna kell, milyen méretben és sorrendben, hogy a legkényelmesebb helyzetet érjük el mindkét résztvevőnek: segítőnek és érintettnek. Az ágy támlájánál (vagy a falnál) nyugodtan alkalmazzunk keményebb támasztékot (dobozt, könyvet), erre tegyük a párnákat. Hogy az építményünk ne csússzon szét, rögzítsük egy hosszú, széles sállal és biztosítótűvel vagy csúszásgátlóval. (csúszásgátló alátét: 150 cm hosszú, építési áruházakban, 100 Ft-os boltokban vagy lakberendezési boltokban kapható, kb. 1.500 Ft-ért)
Egy egyszerű szék is segítségünkre lehet, ahogy a következő videó mutatja:
Párnaemelő
Készen is vehetünk olyan támasztékot, amely stabilan megtartja a beteget ülő helyzetben.
Előnye, hogy dőlésszöge könnyen állítható étkezés közben is, összecsukható, így egyszerűen tárolható. Biztos alapot ad a rákerülő párnának.
Ára: kb. 7.500 Ft
Ágyhoz tehető asztal
Széles a kínálat, az ágynál praktikusan használható asztalok három nagyobb csoportba oszthatóak:
Ágytálca
Az eszközt, ami tulajdonképpen egy tálca (lehajtható) lábakkal, úgy kell az ágyra helyezni, hogy a tálca lábai a beteg csípője mellé kerüljenek.
Anyaga, mérete és ára is változatos. Műanyag és fa kivitelben is megtalálható, 4.000 Ft-tól már megvehető. Kiválasztásnál legyen szempont a tálca stabilitása.
A képen látható tálca ára: kb. 13.500 Ft
Egyszerű műanyag tálca ára: kb. 4.100 Ft
Betolható asztal
Ez már jóval stabilabb szerkezet. Nincs kitéve az ágy mozgásának, mivel nem arra támaszkodik.
Jellemzői:
- az asztallap dőlésszöge állítható;
- az asztallap magassága állítható;
- kerekeken gurul, a tartószerkezet be kell tolni az ágy alá;
- tárolása nehézkesebb.
Ára: kb. 23.400 Ft
Hordozható asztal (görgő nélküli)
Székhez, ágyhoz, kanapéhoz is illeszthető. Sokoldalúan használható.
Stabilitása az anyagától függ. Az asztallapnak a magassága és a dőlésszöge is állítható.
A megjelenített típus ára: kb. 4.800 Ft.
Ivás
A Parkinson-kórban szedett sok gyógyszer, a székrekedés lehetősége miatt nagyon fontos, hogy a napi 2 és 1/2 liter folyadékot elfogyassza a beteg. Legyen az innivaló változatos és a fogyasztás időben jól elosztva. Ha a folyadék lenyelése nehézséget okoz, akkor használhatunk folyadék sűrítőt, ami szirup, méz vagy puding állagúra sűríti a folyadékot úgy, hogy annak ízét nem változtatja meg.
Pohár
Többféle típusú betegitató poharat lehet kapni. Kiválasztáskor vegyük figyelembe , hogy mennyi segítségre van szüksége a betegnek. Engedjünk neki minél több önállóságot és csak akkor segítsünk, ha tényleg szükséges.
A poharak a következőkben különbözhetnek:
- végződése: csőrös, szívószálas, szelepes vagy nyitott;
- fogása: 0, 1 vagy 2 füle van;
- anyaga: műanyag, fém, kerámia;
- egyszer- vagy többször használatos;
- szimpla vagy dupla falu (hőtartó).
Árak:
Jobb oldali: 5.500 Ft
Bal oldali: 3.990 Ft
Használhatjuk régi poharainkat is és egy kis kiegészítéssel ugyanolyan tökéletes segédeszközt faraghatunk belőlük, mint amilyeneket kapni lehet.
Pohárfogó:
Ezt az eszközt a pohárra, bögrére téve máris kétfülű ivóalkalmatosságot kapunk.
Ára: kb. 1.100 Ft
Pohárra tehető szívószál tartó
Ára: kb. 450 Ft
Étkezés:
Ha a Parkinson-kór a nyelést is érinti, akkor az étel megfelelő darabolása, turmixolása is szükséges lehet. A leves, vagy a pépes étel megfelelő sűrítéséhez használható a folyadékok sűrítésénél említett por, ami az étel ízét nem befolyásolja. A legmegfelelőbb állag kikísérletezése eltarthat egy ideig, de nagyon megkönnyítheti az etetés menetét.
Tányér:
Mivel a Parkinson-kórban az étkezés elhúzódhat, előnyös lehet, ha az ételt melegen tudjuk tartani. A tányér alatti tartályba forró vizet téve, az étel hosszabb ideig megtartja hőmérsékletét.
Ára: 3.400 Ft
Ha erre a tányérra nincs is szükség, előfordulhat, hogy a tányért fixálni szeretnénk az asztalon, hogy ne csússzon el. A csúszásgátló alátét remek megoldás lehet. Könnyen mosható, bármekkora méretre vágható.
(Kapható építési áruházakban. lakberendezési boltokban, 100 Ft-os üzletekben)
Kapható olyan tányér is, amelynek eleve tapadó felület van az alján, így gátolja meg az elcsúszást. Ez általában baba- vagy gyerekboltban kapható.
Evőeszköz:
Ha etetni kell betegünket, akkor minden bizonnyal kanállal a legegyszerűbb. Ha villát használunk, figyeljünk arra, hogy a villa hegye ne okozzon sérülést.
Ha önállóan étkezik az ágyban fekvő beteg, akkor az Önálló életvitel eszközei rész A konyhában című fejezetét ajánljuk áttekinteni.
Előke:
A ruha tisztán tartását szolgálhatja az előke, amit természetesen felnőtt méretben is kapható. Széles a kínálat az egyszer használatos és a tartós használatra készült fajtából is.
Az itt látható előke jellemzői:
- 100% pamut-frottír az egyik oldala, 100% PVC a másik;
- vízhatlan;
- 90fokon mosható;
- hordható mindkét oldallal kifelé.
Ára: 2.500 Ft/db
Eldobható előkét találhatunk fogászati vagy fodrászati kellékként és segédeszközként is. Érdemes összehasonlítani őket:
Fogászati | Fodrászati | Segédeszköz |
|
|
|
https://orvosidepo.hu/Fogaszati-eloke-100-db- | http://www.vigyazzkezkesztyu.hu/papir-vedotermekek-80/gurigas-papir-vedokendok-90/papir-nylon-eloke-50x60cm-nyakban-megkotos-80-db-gurigaban-avokado-zold-406 | https://gyogyaszati.hu/search/page=1/?t_kereso=el%C5%91ke/tena-bib-etetoeloke-37cmx48cm-150x/7249 |
Tekintse meg az otthonápolás eszközeiről szóló további fejezeteinket:
Tisztálkodás az ágyban, Elhagyva a betegágyat.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a honlapon található információ nem helyettesíti az orvossal való konzultációt, s nem pótolja az orvosi utasítások betartását.