A szklerózis multiplex a központi idegrendszert érintő gyulladásos megbetegedés. Ezerarcú betegségnek is nevezik, hiszen a tünetek nagyon sokfélék lehetnek. Többek között érintheti a látást, a mozgást, az egyensúlyt és az emlékezetet is. Olyan betegség, mely az idő előrehaladtával egyre súlyosbodik, egyre több tünet jelenik meg, s azok egyre kellemetlenebbek lesznek (progrediál). A gyógyszerek segítségével a fellángolások (shub, akut szakasz, relapszus) gyakoriságát és súlyosságát próbálják befolyásolni, hogy a tünetmentes (remisszió, krónikus) szakasz minél hosszabb lehessen és a felépülés minél teljesebb.
A gyógyszerek szedése mellett azonban van néhány praktika, mellyel a folyamatos romlás lelassítható, a mozgásképesség, önállóság tovább fenntartható. Ráadásul nem is olyan nehéz betartani néhányat ezek közül.
1. Mozgás, sportolás:
A rendszeres, nem túlságosan megterhelő fizikai aktivitásnak sok pozitív hatása van:
- megtarthatjuk izmaink mozgásterjedelmét;
- megőrizhetjük teljesítőképességünket ;
- pozitívan hat kedélyállapotunkra – elkerülhetjük a depressziót;
Figyelnünk kell arra, hogy
- a mozgás ne legyen nagyon megterhelő, inkább iktassunk be pihenőidőt az edzésbe;
- gondoskodjunk a folyadék és ásványi anyagok pótlásáról;
- ne sportoljunk tűző napon.
Javasolt sportok: úszás, gyaloglás, nordic walking.
2. Friss levegő:
Nem jó dolog bezárkózni a négy fal közé. Bárhogyan is, de menjünk ki a szabadba, szívjunk friss levegőt. A nap biztosítja a D3 vitamint, energiát ad, jókedvre derít, a friss levegő pedig kitisztítja a felső légutakat. Ha tehetjük sétáljunk, mozogjunk a szabad levegőn.
Ha semmiképpen nem tudjuk megoldani, hogy kijussunk, akkor is naponta többször engedjük be a friss levegőt és a napfényt a lakásba. Megfelelő hőmérséklet esetén ültessük a beteget közvetlenül az ablakhoz.
3. Pihenés:
Fontos a pihentető éjszakai alvás. Lehetőleg teljes sötétséget és csendet biztosítsunk a hálószobában. Kapcsoljunk ki mindent, ami megzavarhatja álmunk. A mobil telefon, TV, rádió.
Ebéd után pihenjünk vagy aludjunk lehetőség szerint. Ha erre nincs lehetőség, egy 10 perces relaxáció is sokat segíthet.
4. Étkezés:
Először is az egészséges táplálkozásra kell odafigyelni, illetve arra, hogy az étellel bevitt energia megfeleljen a megváltozott fizikai aktivitásnak. A túlsúly tovább erősítheti a fáradékonyságot, a mozgásszegény életmódot.
Egyes kutatások szerint az étkezés jelentős hatással lehet a szklerózis multiplex lefolyására. Az eredmények azonban nem rendelkeznek bizonyító erővel. Részletesebben a kutatásokról https://esem.hu/ehezes-sclerosis-multiplexben/
A paleo diéta Magyarországon Szendi Gábor nevéhez fűződik. Az amerikai Terry Wahls kutatásokat is végez, hogy igazolja a diéta szklerózis multiplexre gyakorolt hatását. Dr. Terry Wahlst magát is szklerózis multiplexszel diagnosztizálták, ráadásul egy gyorsan rosszabbodó fajtájával. Orvosként tanulmányozni kezdte az addig megjelent kutatásokat e témában és megalkotta saját diéta rendszerét. Nála ez a diéta azzal az eredménnyel járt, hogy nincs szüksége már az elektromos kerekesszékre, segédeszköz nélkül sportol, aktív életet él.
A következő youtube videó az ő TED előadása angol nyelven.
A diéta korlátozza a gabonafélék, a burgonya, a kukorica fogyasztását, tiltja a cukrot, csökkenti a tej és tejtermékek, valamint a hüvelyesek és a rizs fogyasztását.
Ajánlja ehelyett a (lehetőleg bió) zöldségek és a gyümölcsök fogyasztását. Napi három tányérnyit javasol ezekből. A Wahls diéta mennyiségeit (arányaiban miből mennyit tartalmazzon a napi élelem) jól szemlélteti az itt látható piramis.
A Wahls és a többi diéta összehasonlítása.
A ketogén diéta alapja a következő: A szénhidrát bevitelét erőteljesen korlátozza. Ezért a szervezet a zsírraktárokhoz nyúl, hogy pótolja a kieső energiát.
A bevitt kalória maximum 10 %-a lehet szénhidrát, háromnegyede zsírokból állhat össze és a maradékot teheti ki a fehérje. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kerülni kell a fehér lisztet, cukrot, tésztákat, pékárukat, rizst, az alkoholt és sajnos a gyümölcsöket is.
Szinte korlátozás nélkül lehet fogyasztani viszont húsokat, ugyanis ezeknek a szénhidrát tartalma alacsony. Ugyancsak szabad a tejtermékek fogyasztása: vaj, sajt, túró…
Részletesebben lásd élelmiszerek szénhidrát tartalma http://drtomosvary.hu/szenhidrat-tablazat/132/hun/57
Számításba kerülhet még a mediterrán diéta. Ez a magyar étrendtől ugyan eltér, de a ketogén diétához képest kevésbé idegen.
Hasonló a három diétában, hogy a cukor és a fehér liszt tiltó listán van.
A mediterrán diéta korlátozza a húsfogyasztást is: a feldolgozott húsokat száműzi az étrendből. A vörös hús fogyasztását is korlátozza (heti 1 alkalom). Valamint az összes tartósítószert és a hidrogénezett növényi zsírt tartalmazó készítményt kiiktatja az étrendből!
Szabad a vásár azonban (a ketogén diétával szemben) a zöldség és gyümölcs fronton. Naponta többször ajánlja ezek fogyasztását. Ugyanígy javasolja a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, gabonaféléket, hüvelyeseket, magvakat, olajbogyót. Az ételek készítéséhez olivaolajat használ. Hetente többször javasol halfogyasztást, igény szerint tejtermékeket, tojást és a csirke- vagy pulykahúst.
5. A dohányzás abbahagyása
Itt nem egyszerűen arról van szó, mint általában, hogy a dohányzás káros az egészségre: növeli a tüdőbetegségek, a rák kialakulásának lehetőségét, stb. De ezen felül felerősíti az SM tüneteit: az állapotromlás gyorsulhat, hatással lehet a betegség végső állapotára és a gyógyszerek hatékonyságát is befolyásolhatja.
Részletesebben a kutatásokról ITT olvashat.
6. A sugárzó hőtől, a nagy melegtől való tartózkodás
Azt ajánlják, hogy nyáron, a kánikulában SM betegek lehetőség szerint ne tartózkodjanak a a szabadban. Kerüljék a napozást!
Ha a forróságban mégis el kell hagyni otthonunkat, munkahelyünket, akkor a lehető legrövidebb ideig tartson a kint tartózkodás. Felfrissülést szerezhet a nagy melegben egy klimatizált üzletben eltöltött nézelődés. Ha tudjuk, hogy nincs a közelben olyan hely, ahol hűsölhetnénk, akkor egy nyakunkba tett vizes kendő vagy egy vizes sapka is megóvhat a túlzott felmelegedéstől.
Az olyan eszközökkel, mint hajszárító vagy hősugárzó, amelyek koncentráltan bocsátják ki a meleget, ugyancsak óvatosan kell bánni.
7. A stressz kerülése
Ahogy mindenkire, úgy az SM betegekre sincs jó hatással a stressz. Kutatások szerint a stressz gyakoribbá teszi a fellángolásokat, shubokat. Ajánlatos elkerülni a stresszes helyzeteket, illetve elsajátítani stresszoldó technikákat. Részletek a kutatásokról az esem blogon.
8. A lazítás
A lelki feszültség, a stressz vagy az izmok feszességének feloldása fontos. Találjuk meg magunknak a legjobb lazítási formákat. Megtanulható a relaxáció, melynek több fajtája is létezik. Ezek egyaránt segítenek az izomzat ellazításában és a stresszoldásban. A masszázs főként izmaink lazításában játszik szerepet, de hatással lehet a lelki állapotunkra is. Segíthet egy jó masszőr, családtag, de kapható már jó minőségű masszírozó ülésbetét, fotel is.
Szintén jó hatással lehet egy gyógyfürdő. Ha erre nincs lehetőségünk, akkor a saját kádunkban vehetünk egy lazító fürdőt kellemes zene, lazító hatású fürdőgolyó, fürdőhab segítségével.
9. A félelmek kibeszélése
Fontos, hogy mindenről, ami félelmet, szorongást kelt bennünk a betegségünkkel kapcsolatban, beszélni tudjunk valakivel. Nem jó, ha magunkban tartogatjuk, egyedül keressük a válaszokat. Legyen az családtag, barát vagy orvos, tegyük fel a kérdéseinket vagy egyszerűen mondjuk ki, hogy ettől meg ettől félünk. Segítséget jelenthet, ha adott esetben névtelenül, valamilyen fórumon adunk hangot aggályainknak. A stressz, melyet a betegség és következményeitől való félelem okoz, a kibeszéléssel csökkenthető.
10. A gyermekvállalás
Egyike a félelmeinknek a gyermekvállalás lehet. Vállalhatok-e gyereket? Milyen hatással van a terhesség a betegségre és milyen hatással van a betegség a fejlődő babára?
Az SM betegek vállalhatnak gyermeket, akár a leendő apát, akár az anyát diagnosztizálták szklerózissal. A terhesség alatt általában csökkenek a tünetek és ritkulnak a fellángolási szakaszok, ugyanis a terhességi hormonok kedvezően hatnak a betegségre.
Mindenképpen még a gyermekvállalás előtt meg kell beszélni a kezelőorvossal a gyermekvállalást, hogy a felkészülés 2-3 hónapjában a gyógyszerelést (amennyiben van) át lehessen állítani.
Az SM nem befolyásolja az egészséges újszülött világra jöttét.
Részletesebben erről a témáról. Dr. Rózsa Csilla neurológus füzetei itt elérhetőek a következő témákban: Babát szeretnék, Várandós vagyok, Anya vagyok.
Továbbá ajánljuk a Multiplex Magazin 2020/2 számát, amelyben a Babavárás szorongások nélkül című írás foglalkozik a családtervezéssel. Ízelítő és ingyenes letöltési lehetőség ITT.
11. Segítség, ha már nem megy egyedül
Otthoni szakápolás jár (házhoz megy ki a szakképzett segítő) annak a betegnek, akinek egészségi állapota kórházi ápolást igényelne, de csak orvosi végzettséget nem igénylő ellátásra van szüksége. A beteg háziorvosa rendelheti el, meghatározva mit kell ellátnia a szakápolónak és azt milyen gyakorisággal.
Részletesebben lásd: https://eletrevalok.info/segitseg-az-apolasban/