Az itt bemutatásra kerülő eszközök és praktikák segítségével önállóan is meg tudunk oldani nehéznek tűnő helyzeteket.
Mindig az érintett oldalon kezdjünk neki az öltözködésnek. A jól működő kezünkkel bújtassuk be másik kezünket a ruha ujjába, majd húzzuk át a fejünkön a pólót, pulcsit vagy vezessük át a kardigán, kabát háti részét a hátunk mögött az ép oldalra és bújjunk bele a ruhába. Már csak az igazgatás maradt hátra, amit szintén a jól használható kezünkkel tudunk elvégezni.
Vetkőzésnél a sorrend fordított: először az ép kezet húzzuk ki a ruha ujjából, majd az érintett kezet. A vetkőzés sokszor jobban megy, ha a fejen át húzzuk le a felsőtesten viselt ruhadarabot. Hátul a nyak résznél a jó kézzel megragadjuk az inget, pólót, pulóvert vagy a kabátot és előrehúzva azt, bújtassuk ki a fejünket. Innen már tetszőleges sorrendben gyerekjáték kihúzni a karokat.
Meghosszabbított kéz:
Ha leesik egy ruhadarab, vagy távolra kerül az újság az ágyban… De jó lenne, ha egy kicsit hosszabb volna a kezünk! Akinek nehézséget jelent előrehajolni, annak segíthet a karhosszabbító: egy rúd, amelyen fogásra alkalmas szerkezet van.
A nadrágba való bebújást is segítheti, ha a nadrág derekát csipjük meg a fogó résszel és lábunkat úgy dugjuk be a a nadrágszárba és húzzuk fel egy kicsit, majd a másik lábbal ugyanígy járjunk el. Ha mindkét láb a helyén van, akkor húzhatjuk fel tovább, hogy a kezünkkel is elérjük.
Ebből az eszközből rengeteg fajta kapható, a különbségek a következők lehetnek:
- Hosszúság – 61-90 cm;
- Összehajthatóság;
- Súly;
- Anyag – nehezebb felemelendő tárgy- erősebb anyag;
- Marok rész működése;
- A fogó rész lehet: kampós, mágneses, tapadókorongos;
- Ár.
Ára: kb. 4.000 Ft (Itt elérhető)
Öltözködés segéd:
Ez a segédeszköz nagyon hasonló a meghosszabbított kézhez, csak annak a fogó része helyett egy S és egy C alakú kampó található, a másik végén pedig cipőkanál.
Ezzel az eszközzel fel tudjuk segíteni a kabátot az érintett oldalra, vagy a nadrág övtartójába akasztva a kampót, fel tudjuk húzni a nadrágot. A cipőhúzásnál is segítségünkre van, mint cipőkanál.
Ára: kb. 2.400 Ft
Gombolkozás:
Mivel ehhez a tevékenységhez is szükség van mindkét kezünkre, a sztrók után ez nehezen kivitelezhetővé válhat. Megoldás a problémára, ha nem veszünk fel gombos ruhadarabokat, de egy kis leleményességgel megoldható a gombolkozás egy kézzel is, legyen az a gomb ingen vagy nadrágon.
Házilag is elkészíthető: Készítsünk egy hurkot drótból, akkorát, hogy a gomb átférjen rajta oldalt. Csináljunk hozzá nyelet úgy, hogy ne csússzon ki belőle a hurok. Ha a hurok végét átdugjuk a gomblyukon, beleakasztjuk a gombot, aztán már csak át kell húznunk a lukon.
Meg is vásárolhatjuk, ára: kb. 800 Ft
Cipzár:
A cipzárat ugyan egy kézzel meg lehet fogni, de ahhoz, hogy fel is tudjuk húzni, a cipzár végét meg kell tartani. Így már két olyan erős kézre van szükség, amelyik meg tud szorítani viszonylag kicsi felületet. Ha az itt látható eszközt használjuk, akkor könnyebbé válhat ez a mozdulatsor is.
A cipzár felhúzó eszközt a jól működő kézzel a cipzár végébe kell akasztani. Az eszköz nagyobb felületét már az érintett kézzel is meg tudjuk fogni, és marad egy kezünk alul vagy felül fixálni a ruhadarabot.
A következő videó egy olyan eszköz használatát mutatja be, mellyel cipzárat felhúzni és gombolkozni is lehet.
Magyarországon többféle kivitelben is kapható. Az egyik legegyszerűbb itt látható:
A cipzár felhúzó kapható gombolkozást segítő hurokkal kombinálva is.
Ára: kb. 1.900 Ft
Nyakkendő:
Ha nem megy a nyakkendőkötés, akkor használhatunk gumis nyakkendőt. Hagyományos nyakkendő viselése is megoldható, ha az egyszer megkötött nyakkendőnket kikötés nélkül le- és felvesszük.
Zoknihúzás:
A sztrók után gondot okozhat minden olyan tevékenység, amelyhez mindkét kezünkre szükség van. Ilyen például a zoknihúzás. Főleg, ha valaki a sztrók után nem tud előrehajolni.
Nagyon nagy a választék zoknihúzókból. De mire figyeljünk a kiválasztásnál?
- használható legyen egy kézzel:
- könnyedén fel lehessen rá húzni a zoknit;
- az eszköz felhúzó részének anyaga: merev (műanyag vagy drót) vagy puha (zsinór vagy gumi) A merev anyagból készült előnye, hogy nem kell annyira előrehajolni, könnyebb a lábfej beillesztés, hátránya, hogy nagyobb mérete miatt a tárolása nehézkesebb;
- Legyen rajta lecsúszásgátlás (pl.: vájat) – amely biztosítja, hogy a zokni végig a helyén maradjon;
- Legyen könnyű a zokniba belebújtatni a lábat. Ehhez legyen elég széles a nyílás és álljon megfelelő szögben az eszköz a lábhoz képest;
- ár.
A kiválasztás nem egyszerű, lehetőség szerint próbáljuk ki magunk az eszközt!
Ára: 1.700 Ft
https://www.bukkosmed.hu/zokni-es-harisnya-felhuzo-1653?keyword=Fel
A teleszkópos zoknifelhúzó előnye, hogy a felhúzó szárak tetszőleges méretre állíthatók. Hátránya, hogy két külön szára van, így felhúzáskor két kezet igényel vagy a leghosszabb méretre beállítva a szárakat a comb fölött összefogjuk és így egy kézzel húzzuk fel a zoknit.
Ára: 5.820 Ft
https://www.bukkosmed.hu/teleszkopos-zokni-es-harisnya-felhuzo
Ez a segédeszköz a kompressziós harisnya felvételét könnyíti meg, de esetleg hosszú szárú, gumírozott zokni felvételében is segítség lehet. Előnye, hogy egy kézzel húzható.
Ára: 8.650 Ft
https://www.bukkosmed.hu/harisnya-felhuzo-seged-kompresszios-harisnyahoz-sd25100-2377
Lehet találni olyan eszközt is, melyet reklámja szerint húzni sem kell, magától belegördül a láb. A sock slider angol nyelvű videója jól szemlélteti a használatát. Magyarországon a Shoppolo.hu-n található meg.
https://shoppolo.hu/termek/zoknihuzo/
Ára akciótól függően 2.000 és 18.000 Ft között változik.
Külföldön olyan zoknihúzó változat is beszerezhető, mely a lábfej felső részére illeszkedik (lásd a képet), így könnyebb a lábat bedugni, elég széles a nyílás, bár meglehet, csak harisnya tágul ki ennyire és zoknit nehezen lehet ráhúzni…
Cipőhúzás:
A cipőt felhúzni nem lehetetlen egy kézzel, ha jól hajlik a derekunk és a cipő nem túl szoros. Ha nehéz a sarokrészbe becsúsztatni a lábunkat, a meghosszabbított kéz (lásd fent) vagy egy hosszú nyelű cipőkanál jó szolgálatot tehet.
Ára: 2.900 Ft
Cipőkötés
Cipőt kötni nagyon nehéz egy kézzel. Azt, hogy lehetséges, megmutatjuk egy videóval lejjebb. Azonban a tépőzáras cipő mellett van más megoldás is. Ha gumis cipőfűzőt használunk, azt egyszer kell szorosan megkötni, és többet nincs vele gondunk. Elasztikus életviteli cipőfűzőként lehet rákeresni.
https://gyogyaszati.hu/search/page=1/?t_kereso=cip%C5%91f%C5%B1z/elasztikus-eletviteli-cipofuzo/3564
Ára: kb. 2.000 Ft
Az alábbi angol nyelvű videó bemutatja a hagyományos és a modern gumis cipőfűző használatát.
A modern és a hagyományos cipőfűző is megtalálható mindenféle színben a következő helyen:
Ára: kb. 1.100 Ft
Az öltözködést segítő eszközök mellett tekintse meg további két aloldalunkat, mely az önálló életvitelt segítő eszközökről szól: a konyhai és fürdőszobai tevékenységekről.
Szilikonos cipőfűző (pánt)
Ez a rugalmas anyagból (szilikon) készült pánt páronként kapcsolja össze a cipőfűző lyukakat. Különböző szélességű pántok szolgálják a különböző távolságra eső lyukak összekötését. Általában 2×6 db van egy csomagban és rendkívül széles a színválaszték is. Internetes vásárlással található meg.
Ára 1500 Ft körül van.
Egykezes cipőkötés
Nagyon nehéz, de nem lehetetlen! A következő Youtube videón megnézhető, hogyan lehet egy kézzel is bekötni a cipőt. A bemutatkozás után 1:10-nél kezdődik a procedúra. Gratulálunk mindenkinek, aki megtanulja!