Konduktív pedagógia
Az SE Pető András Kar Rehabiltiációs és Egészségügyi Ellátási Osztályán (ismertebb nevén: Pető Intézetben) folytatott konduktív pedagógia elsődleges célja, hogy a Parkinson-kórral diagnosztizált betegek számára olyan rendszeres és folyamatos komplex foglalkoztatást biztosítson, mely segít az aktuális mozgásállapotot minél hosszabb ideig fenntartani, lehetőség szerint fejleszteni, a progressziót mérsékelni.
A foglalkozásokon tanultak a mindennapi életben felmerülő problémákra is megoldási módokat kívánnak nyújtani: beépíthetők a napi tevékenységekbe, sikeresen használhatóak a problémahelyzetekben.
Csoportjainkat több szinten szervezzük, így mindenki aktuális állapotának megfelelő csoportba kerül beosztásra.
Azok, akiknél a beszédkészség is érintett, speciális, parkinsonos beszédproblémákra kidolgozott fejlesztő programon is részt vehetnek.
A foglalkozások heti 1-2 alkalommal kb. 2 órát vesznek igénybe. NEAK finanszírozású, így térítésmentesen vehető igénybe.
Vidékről érkezők páciensek számára 2-4 hetes intenzív konduktív foglalkoztatást biztosítanak, amely akár napi több órás elfoglaltságot jelenthet.
A foglalkozások 8 és 14 óra között zajlanak.
Részletes információ: https://semmelweis.hu/pak/konduktiv-fejlesztes/felnott-nevelesi-egyseg-fne/milyen-serules-tipusokkal-foglalkozunk/parkinson-csoportok-es-parkinson-beszed/
Semmelweis Egyetem Pető András Kar
Cím: 1125 Budapest, Kútvölgyi út 8.
E-mail: info.pak@semmelweis-univ.hu
Telefon: +36-1-224-1500
Első vizsgálatra jelentkezés: a 06-1/224-1574-es telefonszámon, Mátéffy Ágnesnél.
Alexander-technika
Az Alexander tanár segít felismerni és elengedni a felesleges feszültségeket és a kényszer-izomtartásokat, miközben arra törekszik, hogy kliense idővel egyedül is képes legyen önmaga megújult, tudatos használatára. Egyszerű gyakorlati módszer, mely javítja a mindennapi tevékenységek minőségét.
Az Alexander-technika szabályszerűségein alapuló foglalkozások fejlesztik a koordinációt, hozzájárulnak az egyensúly megtartásához, ezzel erősítik az önbizalmat és az énhatékonyságot, mely jelentősen hozzájárul az életminőség javulásához.
Parkinson-kórral élőként módszereket tanulhat az egyensúly javítására, a mozgás összerendezettségének fejlesztésére, az elesés kockázatának és a lefagyás előfordulásának csökkentésére. Az inhibíció (egy ingerre adott azonnali válaszreakció megakadályozása) begyakorlása hozzásegíti a beteget ahhoz, hogy tudatos döntéseket hozzon.
Gondozóként, hozzátartozóként megtanulhatja, hogyan kezelje hatékonyabban a mindennapokban megjelenő fizikai kihívásokat és érzelmi hullámzásokat – hozzátartozója és saját életében egyaránt.
Egészségügyben, segítő szakmában dolgozó szakemberként az Alexander-technika szabályszerűségeit alkalmazva új összefüggéseket és lehetőségeket ismerhet meg, melyek hatékony részét képezhetik egy komplex kezelési tervnek.
Az elsajátított alapelvek és gyakorlatok könnyedén beépíthetők a mindennapi tevékenységekbe és a speciális mozgással járó tevékenységekbe egyaránt.
Részletesen itt olvashatnak róla: http://www.alexandertechnika.hu/alexander-modszer/
Kiegészítő terápiák
Tánc
A Tangó hatása a Prakinsonos betegekre lenyűgöző, ahogy azt a következő videón szemmel követhetjük. Angol nyelvű ugyan a film, de érthető, hogy a betegek zene nélkül mennyivel koordinálatlanabb mozgással rendelkeznek, amit a mozgáselemzők is rögzítenek. Ahogy a zene megszólal, mintha kicserélték volna a szerepelőket.